Home Σπορ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ.: ΑΓΧΩΘΗΚΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ 2-1, ΤΟΝ ΙΑΣΟΝΑ
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ.: ΑΓΧΩΘΗΚΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ 2-1, ΤΟΝ ΙΑΣΟΝΑ

0
0

Αγχώδης νίκη με 2-1 σημείωσε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ο Άρης Πετρ. στην έδρα του με αντίπαλο τον Ιάσωνα Αγίου Φανουρίου.

Οι ερυθροκίτρινοι ενώ προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ. Μόλις στο 1’ ο Βελλιανίτης με μακρινό σουτ, σχεδόν από τη σέντρα άνοιξε το σκορ, ενώ στο 30’ ο Σαγανάς με κοντινό πλασέ μετά από σέντρα του Λάππα σημείωσε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχει και τρίτο γκολ και έτσι στο 75’ ο Τσαναχτσίδης μείωσε σε 2-1 για τον Ιάσωνα, δημιουργώντας άγχος στους γηπεδούχους, που δεν τους στοίχισε, καθώς όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν δυνάμεις για να απειλήσουν με ισοφάριση.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ: Παλαιολόγος, Λάππα, Κορώνης, Δάρρας, Αχμέτ, Βελλιανίτης, Καραδήμος 67’ Πουρσανίδης), Τρακόσης, Νησσαριώτης (80’ Γ. Σταυρόπουλος), Θανόπουλος (89’ Κορφιάτης), Σαγανάς.

ΙΑΣΩΝΑΣ: Ράπτης, Ηλιακίδης, Μαρίνης, Ριζάς, Μαλλιώρας, Ντόι (84’ Μπράβος), Τσέλιος, Καπαρόπουλος (59’ Τσαναχτσίδης), Αποστολόπουλος,Τρυφέρης, Σπυρόπουλος (59’ Κ. Σταυρόπουλος).

ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ: ΔΩΣΑΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΙΑΣΟΝΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΤΟΙΧΙΣΕ!

Ιδανική πρεμιέρα κατά το… ήμισυ έκανε ο Άρης Πετρούπολης που σημείωσε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με αντίπαλο τον Ιάσωνα. Ενώ φαινόταν πως είχε «κλειδώσει» το πρώτο τρίποντο, ένα γκολ του αντίπαλου έκανε την υπόθεση της νίκης αγχωτική!

Ο Ανδρέας Καραδήμας που φέτος είναι η τρίτη του χρονιά στους ερυθροκίτρινους αγωνίστηκε για 67’ στην πρεμιέρα και μίλησε για αυτή.

«Στο ματς με τον Ιάσωνα μπήκαμε δυνατά βάλαμε δύο  γρήγορα γκολ, είχαμε αρκετές φάσεις να διευρύνουμε το σκορ, οι οποίες όμως χάθηκαν. Από μια στημένη φάση μείωσαν οι αντίπαλοι το σκορ και τους δώσαμε δικαιώματα.

Η συνέχεια του πρωταθλήματος θα είναι δύσκολη γιατί στην αρχή όλες οι ομάδες ξεκινούν από την ίδια αφετηρία. Δεν υπάρχει ούτε πρώτος, ούτε τελευταίος κι όλοι οι αγώνες είναι ανταγωνιστικοί. Σίγουρα θέλουμε δουλειά, διότι είμαστε μια ομάδα με πολλούς νέους παίχτες και θέλουμε χρόνο για να δέσουμε!

Οι στόχοι του Άρη όπως κάθε χρόνο είναι να τερματίζει όσο πιο ψηλά γίνετε και να πρωταγωνιστεί!!!»