Home Σπορ ΜΠΑΣΚΕΤ: Με νίκες συνέχισαν Περιστέρι, Αιγάλεω και ΑΕΚ Περ. στια γυναίκες
ΜΠΑΣΚΕΤ: Με νίκες συνέχισαν Περιστέρι, Αιγάλεω και ΑΕΚ Περ. στια γυναίκες

0
0

Μόνο νίκες σημείωσαν οι ομάδες των ανδρών Περιστερίου (Α2) και Αιγάλεω (Α’ ΕΣΚΑ) και των γυναικών της ΑΕΚ Περ. – ΔΠ (Α΄ΕΣΚΑ).

Καθάρισε στο β’ το Περιστέρι 72-62 το Ψυχικό

Δεύτερη νίκη πέτυχε το Περιστέρι εντός έδρας κόντρα στο Ψυχικό με 72-62 και βρίσκεται στην πρώτη θέση με 4 βαθμούς (2-0, 178-131).  Το κακό ξεκίνημα που έκανε το Περιστέρι δεν του στοίχισε καθώς στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του. Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο όταν ο ΓΣΠ με επιμέρους σκορ 21-3 ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση, όπως αυτή είχε διαμορφωθεί από το κακό ξεκίνημα (9-18) του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Αλέξανδρος Σιγκούνας  μαζί με τον ΚιΚι Κλαρκ τράβηξαν την ομάδα στην επίθεση και με τηναταυτόχρονη βελτίωση της ομάδας αμυντικά έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Σκούτας-Στρέμπας-Καλογερόπουλος Φ. (Κορασίδης)

Δεκάλεπτα:15-23, 39-32, 54-38, 72-62.

Περιστέρι (Καραγιάννης): Παππάς, Κλαρκ 24 (3), Μαγκουνής 10 (1), Πολυτάρχου 7 (1), Μάντζαρης 4 (1), Σιγκούνας 12, Κωνσταντακόπουλος 2, Σίμτσακ 10, Δημητριάδης 3.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 6, Νοέας 5 (1), Χουχούμης, Παπαδιονυσίου 11 (2), Παπαδημητρίου, Ντιαλό, Παύλος 4, Χαραλάμπης, Ιορδάνου 3 (1), Ψαθάς 9 (1), Τσιώκος 18, Αναγνωστάκης 6 (1).

Τρία στα τρία το Αιγάλεω, 76-52 τον Ποσειδώνα

Χωρίς αντίπαλο συνεχίζει το Αιγάλεω στην Α΄ ΕΣΚΑ ανδρών, καθώς επικράτησε με 76-52 του Ποσειδώνα εκτός έδρας.

Η ομάδα του Λιόγα πέτυχε την τρίτη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες και ισοβαθμεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 6 έξι βαθμούς. (3-0, 241-175).

Οι Αιγαλεώτες φάνηκαν να ελέγχουν τον αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα πήραν από την αρχή μια διαφορά ασφαλείας. Όσο περνούσε η ώρα η ψαλίδα άνοιγε και έφτασαν στην κατάκτηση ενός ακόμη ροζ φ.α.

Διαιτητές: Ραχιώτης, Χρηστίδης, Σπυρόπουλος

Δεκάλεπτα: 16-26, 30-42, 38-57, 52-76.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Ζήβας): Βουλγαράκης 2, Δαμίγος 10 (2), Μπαρμπαρής 8, Γεραμάνης 4, Χατζησταμάτης 3 (1), Δελής 9 (1), Πανταζής 3 (1), Ζαρμακούπης 2, Τσίγκανος 2, Κριτσωτάκης 4, Σμυρλής 5, Τζελέπης.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Λιόγας, Ιμπραημάκης): Κυριακόπουλος 5 (1), Μπάρδας 5 (1), Tσαμπής 12 (1), Καράβολας 18 (3), Κούρτης 2, Κουκουράβας 7 (1), Οικονόμου 9, Πλουτέτσκι, Ναυπλιώτης, Καλλινικίδης 14 (1), Μούγιος 4, Ντόκος.

Δεύτερη νίκη για τις γυναίκες της ΑΕΚ Περ.

Τη δεύτερη νίκη της πέτυχε η ΑΕΚ Περιστερίου – Δ.Π. επικρατώντας με 60-58 στην παράταση εκτός έδρας από τον Εύνικο.
Μετά από δύο αγώνες η ΑΕΚ Περ. βρίσκεται στην 6η θέση με 4 βαθμούς (2-0, 112-105).

Ντέρμπι πραγματικό στο κλειστό της Ζωφριάς, με την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά να μην μπορεί να πάρει μια διαφορά ασφαλείας. Στην τελευταία περίοδο ο Εύνικος ανάκαμψε και οδήγησε τον αγώνα στην παράταση όπου όμως η ΑΕΚ στάθηκε πιο αποφασιστική και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Αθανασόπουλος, Σακκής

Δεκάλεπτα: 8-13, 22-23, 34-39, 55-55 (κ. δ.), 58-60 (α’ παρ.).

ΕΥΝΙΚΟΣ (Βελτσίστας, Γκρίτζαλη): Κατρίνη, Σκαμαντζούρα 2, Τόσι 9 (3), Μοίρα 6, Βουκελάτου 9 (1), Μουστάκα 20 (3), Μάρκου 1, Παπαδοπούλου 4, Καραβασίλη, Καρλαύτη 6, Αγγελοπούλου 1, Αλεξίου.

ΑΕΚ Π. (Κόμης, Παπαδοπούλου): Τζίβα 14, Σιδεράκη 9, Καλαντζή, Σελίμη 8, Παπακωνσταντίνου 5 (1), Γαβαλά 8 (2), Νάου 3 (1), Δραγωνέα, Βόπη 2, Λιναρά 11 (1), Κεφαλά.