Home Σπορ Α2 ΑΝΔΡΩΝ: ΕΥΚΟΛΗ ΝΙΚΗ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡ, ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Η ΔΑΦΝΗ Δ.
Α2 ΑΝΔΡΩΝ: ΕΥΚΟΛΗ ΝΙΚΗ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡ, ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Η ΔΑΦΝΗ Δ.

0
0

ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡ. – ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ Η ΔΑΦΝΗ ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ

Την πρώτη του νίκη με τον Ζαβό στον πάγκο του πέτυχε ο Διαγόρας Δρ. που κέρδισε εύκολα τον Φίλιππο Βέροιας με 86-69.

Οι γηπεδούχοι από την πρώτη περίοδο πήραν διψήφια διαφορά με Μαχαίρα και Καράμπουλα να φορτώνουν το αντίπαλο καλάθι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και μείωσαν λίγο τη διαφορά η οποία όμως εκτοξεύθηκε στην τρίτη περίοδο αγγίζοντας τους +18. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα  με τη διαφορά να φτάνει και τους 24 πόντους και στα τελευταία λεπτά τους φιλοξενούμενους να μειώνουν.

Ο Διαγόρας Δρ. με 31 βαθμούς (13-5, 1566-1461 π.) βρίσκεται στη 2η θέση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-11, 44-32, 69-51, 86-69

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (ΖΑΒΟΣ): Αγγελόπουλος 4, Κουκάς 9 (2), Λεβέντης, Καράμπουλας 21 (2), Πολυτάρχου 12 (4), Καρασταμάτης 5 (1), Παπαδολιάς 14, Βλάχος 2, Μαχαίρας 15, Γκιουζέλης 4.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (ΓΚΙΜΑΣ): Τσούκας 3 (1), Τσεσμετζίδης 3 (1), Φυλάκης, Βάλλιος 5, Τσιακλαγκάνος 6 (1), Κοθράς 19 (4), Παραπούρας 11 (2), Καντάρκος 2, Φιλιππόπουλος 4, Ντρεκάλοβιτς 16 (2).

ΠΑΠΑΔΟΛΙΑΣ: Η ΑΜΥΝΑ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗ ΝΙΚΗ

Ο Λεωνίδας Παπαδολιάς, από τους διακριθέντες του αγώνα αναφέρθηκε στο δυνατή άμυνα, που ήταν και το κλειδί της νίκης.

“Πήραμε τη νίκη κόντρα σε μια ομάδα που προσπαθεί να μείνει στην ζώνη των πλέι άουτ για να παραμείνει στη κατηγορία. Εμείς είχαμε καιρό να κάνουμε μια καλή εμφάνιση και να κερδίσουμε, παρ’ όλα αυτά προσπαθήσαμε να είμαστε σκληροί στην άμυνα, να περιορίσουμε τον Κόθρα που είναι η κινητήριος δύναμη της Βέροιας και τελικά να πάρουμε τη νίκη”.

ΔΑΦΝΗ Δ.: ΛΥΓΙΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ 76-83 ΑΠΟ ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ

Δεν άντεξε στο τέλος η Δάφνη Δαφνίου και ηττήθηκε στην Θεσσαλονίκη με αντίπαλο τον ΣΑΑΚ Ανατόλια με 83-76.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν για 35’ λεπτά να κοντράρουν στα ίσα τους γηπεδούχους. Παρόλο που ο ΣΑΑΚ Ανατόλια ξέφυγε με 10 πόντους στο δεύτερο μισό της 2ης περιόδου η Δάφνη κατάφερνε να μειώσει και να μείνει μέσα στο παιχνίδι. Το τελευταίο πεντάλεπτο όμως ο ΣΑΑΚ Ανατόλια σημείωσε ένα σερί 10-3 πήρε μία διαφορά 7 πόντων (78-71) και τη διατήρησε ως το τέλος.

Η Δάφνη Δ. έφτασε τους 36 βαθμούς (8-10, 1391-1403 π.) και βρίσκεται 10η θέση, διατηρώντας πάντως και το πλεονέκτημα της νίκης με δέκα πόντους στον πρώτο αγώνα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον ΣΑΑΚ Ανατόλια

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 40-35, 57-56, 83-76

ΑΝΑΤΟΛΙΑ (ΓΚΑΪΤΑΤΖΗΣ): Γερομιχαλός, Γκατζιάς 15 (3), Παπαδόπουλος 9, Καραποστόλου 16 (2), Ασημακόπουλος 8, Ντούβνιακ, Καραγιαννίδης 2, Μπρόζος 18 (3), Πιλκούδης, Τόζιος 15, Νώτης.

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ): Άβαρε 5 (1), Σταυρακούκας, Κουφόπουλος 1, Δομπρογιάννης, Αγγέλου 13 (3), Καννάς, Φιλιππάκος 24, Γκάτζο 5 (1), Αρνόκουρος 4, Κανονίδης 14 (1), Κουρτίδης 10 (2).