Home Σπορ Β’ ΕΣΚΑ: ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΙΣΧΥΟΣ Η ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ, ΝΙΚΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ Η ΙΡΙΔΑ
Β’ ΕΣΚΑ: ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΙΣΧΥΟΣ Η ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ, ΝΙΚΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ Η ΙΡΙΔΑ

0
0

ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΣΤΗ ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ ΜΕ 91-69 ΕΚΑΝΕ Η ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ – ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΙΠΛΟ ΣΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ Η ΙΡΙΔΑ 70-66 ΤΟΝ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ – ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ ΠΕΤΡ. 80-89 ΑΠΟ ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΚΑΤΑ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Υγιεινό περίπατο έκανε στη Νέα Μάκρη η ΜΕΝ Ιλίου που παραμένει σε απόσταση ενός πόντου από τον πρωτοπόρο Σπόρτιγκ. Η Ίριδα σημείωσε την τέταρτη σερί νίκη της επί του Θεμιστοκλή, ενώ ο Άρης Πετρ. «παγιδεύθηκε» από τον νεανικό ΟΦΗ Ηρακλείου και ηττήθηκε, μένοντας πίσω στην υπόθεση των πλέι οφ. Πάντως η ομάδα της Πετρούπολης εξέδωσε ανακοίνωση διαμαρτυρίας για τη διαιτησία που έτυχε στα παιχνίδια με Σπόρτιγκ και Μαραθώνα.

ΙΡΙΔΑ: ΝΙΚΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ, 70-66 ΕΚΤΟΣ ΤΟΝ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ

Την καθοριστικότερη νίκη της για την παραμονή στην κατηγορία σημείωσε η Ίριδα Πετρούπολης που επιβλήθηκε με 70-66 εκτός έδρας του Θεμιστοκλή Αιγάλεω.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Με σκληρή άμυνα στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Σταματόπουλου δεν επέτρεψαν το εύκολο καλάθι στους αντιπάλους, που όμως βρέθηκαν μπροστά στο σκορ. Με τρίποντα του Πουρνάρα και του Λυσσανδρόπουλου η Ίριδα πήρε μια διαφορά ασφαλείας στα τελευταία λεπτά και πήρε τη νίκη.

Η Ίριδα με το «διπλό» στο Αιγάλεω, έφτασε τους 30 βαθμούς (10-10, 1319-1291 π.) και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Θεμιστοκλής με 27 βαθμούς (7-13 , 1232-1282 π.) βρίσκεται στη 12η θέση.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 17-22, 19-19, 13-15

ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ (ΚΑΡΒΟΥΝΗΣ,ΛΑΓΟΣ): Νικολόης 4, Γονιδάκης 5(1), Ηλιόπουλος 6(1), Αρτσάνος 18(4), Κουτσουβάς 16(2), Καυκής, Μάνο, Δαμιανάκης, Σπανίδης 5, Σωτηρίου, Καρτσούνης, Πλούμης 13.

ΊΡΙΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ,ΤΟΠΑΚΑΣ): Πουρναράς 14(3), Βασιλόπουλος, Τόλιος, Λυσανδρόπουλος 6(2), Κιούκης 4, Βασιλείου 5, Γιαννακόπουλος, Μπουρβάνης 15, Καρακώστας 6, Χαϊδεμένος 7(1), Βένιος, Καραμούζας 5, Τόλιος 8.

ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ.: ΤΟΝ ΕΣΚΑΣΕ, 80-89 ΑΠΟ ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Την ήττα με 80-89 γνώρισαν οι άνδρες του Άρη Πετρούπολης από τον ΟΦΗ Ηρακλείου μένοντας πίσω στη μάχη για την είσοδο στην πρώτη πεντάδα.

Η νεανική ομάδα του Τάσιου αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και με τέσσερα τρίποντα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 12-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Βενιτουράκη να πετυχαίνει 16 πόντους ο Άρης ισορρόπησε επιθετικά το παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τρόπο στην άμυνα να σταματήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων που διατήρησαν τη διαφορά (35-46).
Στην τρίτη περίοδο ο Αρχιμανδρίτης προτίμησε να ρίξει στον αγώνα τους νεαρούς του παίκτες ώστε να πιέσει τον αντίπαλο. Το πλάνο απέδωσε και ο Άρης με αιχμή τον Γιαννακόπουλο μείωσε σε 58-63. Στην τέταρτη περίοδο όμως οι φιλοξενούμενοι ανασυγκροτήθηκαν και παίζοντας με περισσότερη αυτοσυγκέντρωση και λιγότερο άγχος πήραν τη νίκη.

Ο Άρης μετά από αυτή την ήττα έχει 29 βαθμούς (10-9, 1301-1240 π.) και βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας με έναν αγώνα λιγότερο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-22, 23-24, 23-17, 22-26

ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ-ΓΡΑΒΑΛΟΣ): Σερεπίσιος 3(1), Βενιτουράκης 26(4), Καρτσωνάκης 3(1), Ελευθερίου, Σταύρος 10, Βεντούρης, Ζήκας 4, Φάσουρας, Τασούλας 5, Γλυκός, Κατσοχειράκης 8, Γιαννακόπουλος 21(3)

ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (ΤΑΣΙΟΣ): Μαλαμής Γ. 9, Σουμπούλης, Βερβιτάς 5(1), Θωμόπουλος 11(1), Μαλαμής Τ. 15(1)  , Μαντζανάς, Γεωργακόπουλος 2, Νικολαΐδης 9(2), Καλούδας 21(4), Κουρής 11, Μαργαρώνης 6(2), Κούδας.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ανακοίνωση που αναφέρεται κατά της διαιτησίας εξέδωσε η διοίκηση του ΑΟ Άρης Πετρ. με την οποία ζητά δίκαιες διαιτησίες για να μπορεί να διεκδικήσει αυτό που του αναλογεί.

Αναλυτικά η ανακοίνωση έχει ως εξής:

«Ο ΑΟ Άρης Πετρούπολης μετά από μία περίοδο κρίσης αρχίζει και επανέρχεται αγωνιστικά στα υψηλά στάνταρ που λειτουργούσε τα προηγούμενα χρόνια. Σε κάποιους φαίνεται ότι αυτό δεν αρέσει και διαρκώς βάζουν «τρικλοποδιά» μην αφήνοντας στον σύλλογο να διεκδικήσει αυτό που του αξίζει εντός αγωνιστικού χώρου. Στους τελευταίους αγώνες της ανδρικής ομάδας με αντιπάλους τον Σπόρτιγκ και τον Μαραθώνα τύχαμε «εχθρικής» διαιτησίας. Οι διαιτητές όχι απλά σφύριζαν με δύο μέτρα και δύο σταθμά, αλλά είχαν και άσχημη συμπεριφορά απέναντι στους παίκτες του ΑΟ Άρη Πετρούπολης, που δικαιολογημένα και με ήπιο τρόπο ζητούσαν να τους εξηγήσουν τα ανεξήγητα…
Ο ΑΟ Άρης Πετρούπολης, μαθαίνει τους αθλητές τους από την πρώτη στιγμή που φορούν τη φανέλα του να σέβονται τον αντίπαλο και τους διαιτητές και δικαιολογούν ακόμη και τα λάθη όταν αυτά πραγματικά είναι λάθη. Τον ίδιο όμως σεβασμό απαιτεί… Ο ΑΟ Άρης Πετρούπολης δεν ζητά ευνοϊκές διαιτησίες. Ζητά διαιτησίες που δεν θα καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα και τον νικητή. Ζητά δίκαιες διαιτησίες. Αν δεν έχει έρθει η ώρα του ΑΟ Άρης Πετρούπολης για να επανέλθει στην Α’ Κατηγορία, ας φανεί μέσα από τον αγώνα που δίνουν οι παίκτες του και οι φυσικοί αντίπαλοί τους. Με αποβολές, τεχνικές ποινές και αντιαθλητικά που ξεπερνούν το φυσιολογικό στα δύο συγκεκριμένα ματς στερείται ακόμη και η διεκδίκηση της νίκης και της ανόδου! Η άνοδος των ομάδων δεν κρίνεται μόνο από τον οικονομικό παράγοντα, αλλά και από την ψυχή και το ταλέντο της ομάδας. Εάν αυτό δεν αρκεί αφήστε το να φανεί με αγωνιστικά κριτήρια».

ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ: ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ 91-69 ΣΤΗ ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ

Χωρίς να συναντήσει καμία αντίσταση η ΜΕΝ Ιλίου πέρασε από την έδρα της Νέας Μάκρης της οποίας επιβλήθηκε με 91-69.
Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα επέβαλλαν το ρυθμό τους και έφτασαν σε μία εύκολη νίκη σημειώνοντας 12 τρίποντα. Οι παίκτες του Γεωργαλά εκτόξευσαν τη διαφορά ακόμη και στους 26 πόντους.

Η ΜΕΝ Ιλίου μετά και τη νίκη αυτή έφτασε τους 36 βαθμούς (16-4, 1345-1274 π.) παραμένοντας στη δεύτερη θέση σε απόσταση ενός βαθμού από τον πρωτοπόρο Σπόρτιγκ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 23-29, 17-26, 13-15

ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ (ΜΠΟΥΤΖΗΣ): Σταμάτης 21, Αλεξόπουλος, Δράκος 6, Πόγκας, Μπούτζης Ι., Αναμάτερος 7(1), Μεγαγιάννης 7, Μπούτζης Π. 12, Τσιμπέρης 11(1), Μπούτζης Α. 5

ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ (ΓΕΩΡΓΑΛΑΣ, ΚΑΤΣΙΩΤΗΣ): Αδαμόπουλος 3(1), Φαρούπος 5(1), Αντωνόπουλος Β. 12(4), Κορρές, Καρυάτης 10(2), Πούρος 9(2), Αντωνόπουλος 1, Τριαντογιάννης 8, Κώτσιας 7, Τσερώνης 27(2), Σιδέρης 7, Παπαδάκης 2.

• Στα άλλα ματς του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας η Άμιλλα ηττήθηκε από τον Εύνικο με 63-79 στην έδρα της. Οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν  κάτι περισσότερο από ένα δεκάλεπτο. Στη συνέχεια ο Εύνικος  επέβαλε το ρυθμό του πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε ποτέ. Η Άμιλλα βρίσκεται στην 7η θέση με 30 βαθμούς (10-10, 1364-1377 π.)
  • Βαριά ήττα υπέστη η Ολυμπιάδα Πετρούπολης εκτός έδρας με 47-78 από την Ολυμπιάδα Παπάγου. Οι φιλοξενούμενοι που αγωνίστηκαν χωρίς τον Ανδρέα Χρονόπουλο δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να είναι ανταγωνιστικοί. Μετά την ήττα στον Παπάγου, η Ολυμπιάδα Πετρ. βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς (9-11, 1283-1288 π.)
  • Τέλος ο Φίλιππος πέτυχε εύκολη εκτός έδρας νίκη με 62-40 επί της Αχαρνής κυριαρχώντας κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Περιστερίου βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς (14-6, 1410-1218 π.)