Home Σπορ “ΔΙΠΛΟ” Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡ., 87-83 ΤΗ ΔΑΦΝΗ Δ.
“ΔΙΠΛΟ” Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡ., 87-83 ΤΗ ΔΑΦΝΗ Δ.

0
0

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΨΥΧΙΚΟ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΜΕ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΤΗΝ ΔΑΦΝΗ ΠΟΥ ΠΑΛΕΨΕ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ

Με το δεξί ξεκίνησε τα δεύτερο γύρο ο Διαγόρας Δρ. που επικράτησε με 87-84 εκτός έδρας της Δάφνης Δαφνίου.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα με τη Δάφνη στο πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Γρήγορα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο αντίδρασης μπλόκαραν τα ατού των γηπεδούχων και το ημίχρονο έκλεισε με 40-44 υπέρ του. Ο Διαγόρας κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την τρίτη περίοδο για να ισοφαρίσει στο τέλος η Δάφνη με 63-63. Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τον Διαγόρα στα τελευταία λεπτά να είναι πιο εύστοχος και να παίρνει τη νίκη.
Ο Διαγόρας Δρ. μετά τη νίκη του παραμένει στη 2η θέση της βαθμολογίας με 29 β. (13-3, 1420-1277 π.), ενώ η Δάφνη Δ. είναι στην 7η θέση με 23 β. (7-9, 1241-1256 π.)

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Ζακεστίδης, Καλογερόπουλος Φ.

Δεκάλεπτα: 26-21, 40-44, 64-63, 83-87

Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Τοπάλλι 9 (1), Σταυρακούκας 2, Κουφόπουλος 7 (1), Δομπρογιάννης 7 (1), Αγγέλου 24 (2), Καννάς, Φιλιππάκος 8, Γκάτζο 3 (1), Μπάλος, Αρνόκουρος 2, Κανονίδης 19 (4), Κουρτίδης 2.

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Χούμπαυλης): Αγγελόπουλος, Κουκάς 13 (2), Καράμπουλας 19 (1), Πετροδημόπουλος 16 (4), Λιακόπουλος 11 (1), Καρασταμάτης 3 (1), Παπαδολιάς 2, Βλάχος, Μαχαίρας 17, Γκιουζέλης 6 (1).

Κ. ΜΑΧΑΙΡΑΣ: ΝΙΚΗ ΚΟΝΤΡΑ ΣΕ ΔΥΝΑΤΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟ

Ο Κώστας Μαχαίρας (17 π., 6 ριμπ.) από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης μετά το τέλος με δηλώσεις που αναρτήθηκαν στη σελίδα του Διαγόρα στο Facebook αναφέρει: «Το νικηφόρο ξεκίνημα ήταν ο μοναδικός μας στόχος, ο οποίος επετεύχθει για την έναρξη του δεύτερου γύρου, ειδικά μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα του Ψυχικού. Προετοιμαστήκαμε σωστά στην διάρκεια της εβδομάδας και αυτό βγήκε στον αγώνα σήμερα, απέναντι σε μία ιδιαίτερα δυνατή ομάδα, παρ’ όλο τον βαθμό δυσκολίας».