Home Σπορ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: ΔΥΣΚΟΛΑ 71-61, ΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: ΔΥΣΚΟΛΑ 71-61, ΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ

0
0

ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΟΥ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΚΟΝΤΡΑΡΕ ΣΤΑ ΙΣΑ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Δύσκολα έβαλε το Ρέθυμνο στο Περιστέρι, που τελικά με ηγέτη τον Στίβεν Γκρέι κατάφερε να πάρει τη νίκη με 71-61.

Οι γηπεδούχοι παίζοντας πιεστική άμυνα κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με 32-19. Η απάντηση για τους φιλοξενούμενους ήρθε από τον Φράνκαμπ που με 11 πόντους μείωσε σε 32-31 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Ρέθυμνο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκε με 36-35, αλλά οι παίκτες του Παπανικολόπουλου αντέδρασαν και επανάφεραν την τάξη στο 28’ (52-42). Κάπου εκεί άρχισαν τα δύσκολα για τους φιλοξενούμενους που είχαν πολλά άστοχα σουτ και έβρισκαν λύσεις μόνο με τον Κάρτερ. Οι Περιστεριώτες μπόρεσαν να διατηρήσουν έτσι τη διαφορά που είχαν πάρει από την τρίτη περίοδο και να φτάσουν στη νίκη.

Το Περιστέρι έτσι έφτασε τις δέκα νίκες στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας με 25 βαθμούς με τους Προμηθέα και Ήφαιστο όμως να έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Λόρτος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-10, 32-31, 55-45, 71-61.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 8 (1), Μορέιρα 9, Καράμπελας 5 (1), Βασιλόπουλος 9 (1), Γκρέι 20 (4), Κάζινς 2, Σκορδίλης, Σαλούστρος 4, Γόντικας 5, Χάτσερ 3 (1), Μόουζες 6 (2).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 4 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάρις, Κάρτερ 17 (4), Γκόρντον 8 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φράνκαμπ 21 (4/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χριστοδούλου 7 (1), Χότον, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 3 (4 ριμπάουντ), Γαρέζος, Ραζής, Μαραγκάκης.