ΣΠΟΥΔΑΙΕΣ ΝΙΚΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ, ΙΡΙΔΑ ΚΑΙ ΑΡΗΣ

0
0

ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΕΝΤΑΔΑ Ο ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. –ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΚΑΙ ΙΡΙΔΑ – ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ – ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΦΙΛΙΠΠΟ ΠΕΡ. ΚΑΙ ΑΜΙΛΛΑ

Χρυσό διπλό με 90-83 πήρε η Ολυμπιάδα επί του Καρέα με τον Ανδρέα Χρονόπουλο να κάνει πράγματα και θαύματα και να οδηγεί την ομάδα του σε μία μεγάλη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να προηγηθούν με +7. Στην τέταρτη περίοδο κάνοντας σωστή διαχείριση κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τη νίκη που ισοδυναμεί με σωτηρία.

Η Ολυμπιάδα έφτασε τους 27 βαθμούς (9-9, 1376-1339 π.) και βρίσκεται στην 7η θέση.

ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ.: ΕΒΡΕΞΕ ΤΡΙΠΟΝΤΑ, 79-65 ΤΟΥΣ ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ

Περίπατο έκανε ο Άρης στην έδρα του με αντίπαλο τους Θρακομακεδόνες των οποίων επικράτησε με 79-65.

Για 30’ οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο γήπεδο παίρνοντας μια διαφορά 25 πόντων. Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης έριξε ταχύτητα και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν το σκορ.

Ο Άρης Πετρ. πάντα με έναν αγώνα λιγότερο έφτασε τους 27 βαθμούς (10-7, 1161-1085 π.) και βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας.

ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ, ΓΡΑΒΑΛΟΣ): Σερεπίσος, Βενιτουράκης 9(3), Καρτσωνάκης 15(3), Γιαννακόπουλος 5(1), Σταύρος 10(2), Βεντούρης 12(4), Ζήκας 4, Φάσουρας 9(1), Τασούλας 7, Ελευθερίου 2, Κατσοχειράκης 6, Τραχίλης.

ΘΡΑΚΟΜΕΚΑΔΟΝΕΣ (ΜΠΥΡΩΣΗΣ, ΜΠΙΛΑΛΗΣ): Αρσενίδης10, Καρτάνος 9, Φλούδας 6, Καλιάρας, Κάνιαρης, Μιχαλόπουλος 15(1), Σωτηράκης 8, Φώτης 3, Αγγελόπουλος 6(1), Βαρελάς, Κυριαφίνης, Κεράτσας 8.

ΙΡΙΔΑ: ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΕ, 71-67 ΤΟΝ ΕΥΝΙΚΟ

Νίκη παραμονής σημείωσε η Ίριδα Πετρ. με 71-67 στην έδρα της επί του Εύνικου.

Οι γηπεδούχοι στηριζόμενοι στους πιο έμπειρους παίκτες της κατάφερε να ξορκίσει το κακό που την ήθελε να χάνει όλα τα ματς που πηγαίναν στον πόντο.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του με το σκορ να εναλλάσσεται. Η Ίριδα στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στην τρίτη περίοδο κατάφερε να καλύψει τη διαφορά των 8 πόντων που βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο και προηγήθηκε με 53-52. Η τέταρτη περίοδος δεν ήταν ιδανική για όσους είχαν καρδιολογικά προβλήματα με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς πλευρά. Οι γηπεδούχοι τα τελευταία λεπτά αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι τόσο στα περιφερειακά σουτ όσο και από τη γραμμή των βολών πήραν το προβάδισμα 68-67 1’30’’ πριν το τέλος το διατήρησαν ως το τέλος και έφτασαν στην 8η νίκη τους.

Η Ίριδα με αυτή τη νίκη έφτασε στους 26 βαθμούς (8-10, 1180-1160 π.) και βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 11-20, 22-13, 18-15

ΙΡΙΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΟΠΑΚΑΣ): Πουρνάρας, Βασιλόπουλος, Τόλιος 12, Λυσανδρόπουλος, Κιούκης 8, Βασιλείου 14, Καραμούζας 6, Βένιος, Μίζαλης, Σταθάκης, Καρακώστας 14, Χαϊδεμένος 17(1).

ΕΥΝΙΚΟΣ (ΜΠΑΡΤΖΟΣ): Παπαδόπουλος, Γεώργας, Θάνος 6, Καραγρηγορίου 7(1), Κωνσταντώνης 6, Μουζάκης 8(2), Δήμας 7, Αρτεμάκης 2, Τάγαρης 4, Μαλνταβάνος 16,  Ηλιόπουλος 6, Στύλλος 3(1).

ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ: ΛΥΓΙΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ 55-59 ΑΠΟ ΑΡΤΕΜΙΣ

Ακόμη μία ευκαιρία να πιάσει τον Σπόρτιγκ στην κορυφή της βαθμολογίας έχασε η ΜΕΝ Ιλίου που ηττήθηκε από την Άρτεμις εκτός έδρας με 55-59.

Η Άρτεμις που προερχόταν από βαριά ήττα από το Ηράκλειο, ήθελε να αποδείξει ότι πρόκειται για τυχαίο αποτέλεσμα. Η ΜΕΝ Ιλίου αν και βρισκόταν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα πίσω στο σκορ κατάφερε στην 4η περίοδο να ξεκινήσει με  ένα σερί 5-0 και να προηγηθεί με 48-42. Στο σημείο αυτό οι παίκτες το Δεσποτάκη έκαναν το come back και πήραν το ροζ φ.α.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-10, 33-28, 42-43, 59-55

ΑΡΤΕΜΙΣ ΑΧΑΡΝΩΝ (ΔΕΣΠΟΤΑΚΗΣ, ΜΠΕΛΕΓΡΗΣ): Πανταζής, Παπαδόπουλος 12(1), Μανιάς 6, Χαλκιάς, Σελίτας 12, Νασόπουλος 15(1), Μπούα, Ζορμπάς, Πέργουλης 4, Κυριαζόπουλος 2, Μπατιστάκης 8, Ντάσης.

ΜΕΝ (ΓΕΩΡΓΑΛΑΣ, ΚΑΤΣΙΩΤΗΣ): Νίνος 3(1), Ζαγαλίκης, Αντωνόπουλος Β 5(1), Καρυάτης 5(1), Πούρος 8(2), Αντωνόπουλος, Τριαντόγιαννης 14, Κώστιας, Τσερώνης 20(2), Σεδέρης, Παπαδάκης.

• Στα υπόλοιπα ματς, η Άμιλλα σε ένα ματς που δεν αντέχει σε καμία κριτική επικράτησε με 76-30 της Εστίας. Έτσι η Άμιλλα έφτασε τους 28 βαθμούς (10-8, 1236-1229 π.) και βρίσκεται στην 6η θέση.
  • Ο Φίλιππος Περ. πέρασε με νίκη από την έδρα του Θεμιστοκλή Αιγάλεω με 74-56. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο τους να τους απειλήσει.Ο Φίλιππος έφτασε τους 30 βαθμούς (12-6, 1270-1117π.) και βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Θεμιστοκλής με 24 βαθμούς ισοβαθμεί στην  11η θέση με Ολυμπίαδα Παπ., και Υπεροχή Εξ.