Home Σπορ ΑΡΗΣ Π.: ΜΙΛΗΣΕ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ, 73-63 ΤΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ
ΑΡΗΣ Π.: ΜΙΛΗΣΕ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ, 73-63 ΤΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ

0
0

ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΠΕΤΥΧΕ Ο ΑΡΗΣ Π. ΕΧΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΡΟΣΤΕΡ ΤΟΥ ΕΞΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΛΑΧΝΑ ΤΟΥ

Δεύτερη πρόκριση για τους άνδρες του Άρη Πετρ. Που επικράτησαν με 73-63 εκτός έδρας του Σπόρτιγκ.

Σε μία ισχυρή έδρα ο Άρης κατάφερε να δείξει χαρακτήρα και να πάρει τη νίκη απέναντι σε μία ανταγωνιστική ομάδα.

Η εμπειρία των παικτών του Αρχιμανδρίτη ήταν στην ουσία αυτή που έκανε τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας όμως στο ρόστερ του έξι παίκτες που προέρχονται από την υποδομή του. Έχοντας ένα εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο κατάφερε να πάρει μια διαφορά 14 πόντων στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο αντέδρασαν ξεκινώντας με δύο τρίποντα του Τσέλιου και κατάφεραν και μείωσαν τη διαφορά στο τέλος στους επτά πόντους. Παίζοντας δυνατά και σκληρή άμυνα ο Σπόρτιγκ προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν εύστοχοι από τη γραμμή των φάουλ και πήραν το ροζ φ.α.

Επόμενος αντίπαλος για το Κύπελλο είναι το Γαλάτσι (Α’ ΕΣΚΑ) το οποίο θα υποδεχθεί στο «Ν. Παξιμαδάς» την Πέμπτη 26/9 στις 10 μ.μ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  14-16, 10-23, 20-12, 19-22.

ΣΠΟΡΤΙΓΚ (ΨΥΧΟΠΟΥΛΟΣ): Στογιάννης, Πλεσιώτης, Αλεξόπουλος 6(2), Αντωνόπουλος 4, Μπουγιούρης 8(2), Τσέλιος 22, Μιλούσης, Καραμπάτος 13, Αργυρίδης 3, Αλαμάνος 7, Καλογήρου, Παπαδόπουλος.

ΑΡΗΣ Π.(ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ – ΓΡΑΒΑΛΟΣ): Ελευθερίου, Βενιτουράκης 15(2), Τρίγκας 5(1), Καρτσωνάκης 18(3), Ζήκας 3, Τασούλας 10, Γλυκός, Κατσοχειράκης 4(1), Φάσουρας 6, Χρονόπουλος, Γιαννακόπουλος 1, Σταύρος 11(1).