Home Σπορ Άρης Πετρ.: Πετούσαν οι άνδρες 78-62 τον Τυφώνα
Άρης Πετρ.: Πετούσαν οι άνδρες 78-62 τον Τυφώνα

0
0

Εντυπωσιακός ο Άρης Πετρούπολης επικράτησε με 78-62 του Τυφώνα πετυχαίνοντας την 7η νίκη του που τον διατηρεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Άλλος είχε το όνομα και ο Άρης τη χάρη και παίζοντας όμορφο μπάσκετ επιβλήθηκε στην έδρα του με 78-62 του Τυφώνα. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά τόσο ανέβαινε και η διαφορά υπέρ του Άρη φτάνοντας στην τρίτη περίοδο στους 24 πόντους (49-25). Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν τη διαφορά κάτων από τους 23 πόντους που είχαν κερδίσει στον πρώτο γύρο και κατάφεραν να κλείσουν την ψαλίδα στους -16 με το τελικό 78-62.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 20-10, 21-20, 15-19

ΑΡΗΣ (ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ): Καγκαράκης, Βενιτουράκης 17(3), Ελευθερίου 4, Κουτσούκης 13(3), Σταύρος 6, Κώτσιας 9(1), Ράπτης, Δαρβίρης 2, Τασούλας 21, Χαιδεμένος 6, Ντούφας.

ΤΥΦΩΝ (ΓΕΩΡΓΟΓΑΛΑΣ – ΧΑΣΑΠΟΠΟΥΛΟΣ): Λουίζος 3(1), Γεωργίου, Δημολίκας 17(3), Τσουπάκης 6, Πετριανίδης,  Λαμπρόπουλος 9, Λυμπέρης 13(3), Γεωργογαλάς Μ. Χανιώτης 14(2).