Home Σπορ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ.: ΠΑΛΙΚΑΡΙΣΙΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗ 65-56 ΤΗ ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ.: ΠΑΛΙΚΑΡΙΣΙΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗ 65-56 ΤΗ ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ

0
0

ΑΡΕΣΕ Ο ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΕΠΙΣΗΜΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΣΚΑ

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΣΚΑ πήραν οι άνδρες του Άρη Πετρούπολης που επικράτησαν με 65-56 της ΜΕΝ Ιλίου.

Οι παίκτες του Ηλία Αρχιμανδρίτη στο πρώτο τους επίσημο αγώνα άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις παίζοντας κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο όμορφο μπάσκετ.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης έπαιξε καλή άμυνα και με τους Βενιτουράκη, Σταύρο και Καρτσωνάκη κατάφερε να ξεφύγει ακόμη και με δέκα πόντους διαφορά. Πίεσε στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΜΕΝ και με δύο τρίποντα του Αντωνόπουλου Β. μείωσε τη διαφορά στους έξι πόντους. Ο Άρης όμως κατάφερε με τον Σταύρο και τον Βενιτουράκη να διατηρήσει τη διαφορά και στο τέλος να πάρει την νίκη με 65-56.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-11, 18-16, 22-11, 15-18,

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ – ΓΡΑΒΑΛΟΣ): ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ, ΒΕΝΙΤΟΥΡΑΚΗΣ 17(3), ΤΡΙΓΚΑΣ 2, ΚΑΡΤΣΩΝΑΚΗΣ 9(1), ΖΗΚΑΣ 2, ΣΤΑΥΡΟΣ 16(1), ΤΑΣΟΥΛΑΣ 9, ΓΛΥΚΟΣ 2, ΚΑΤΣΟΧΕΙΡΑΚΗΣ 6, ΦΑΣΟΥΡΑΣ 2.

ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ (ΓΕΩΡΓΑΛΑΣ, ΚΑΤΣΙΩΤΗΣ): ΝΙΝΟΣ 4, ΦΑΡΟΥΠΟΣ 3(1), ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ Β. 12(4), ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ 3(1), ΚΑΡΥΑΤΗΣ 1, ΠΟΥΡΟΣ 14(2), ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΒΛ. 3, ΤΡΙΑΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ 4, ΤΣΙΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΣΕΡΩΝΗΣ 12(1), ΣΙΔΕΡΗΣ, ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ