Home Σπορ Α’ ΕΣΚΑ: ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ 73-64 ΤΟΝ ΣΠΟΡΤΙΓΚ
Α’ ΕΣΚΑ: ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ 73-64 ΤΟΝ ΣΠΟΡΤΙΓΚ

0
0

Με νίκες ξεκίνησαν Φίλιππος Περ. και Άγιοι Ανάργυροι, ηττήθηκαν ΜΕΝ Ιλίου, Ίριδα και Πολυνίκης από τις ομάδες της Δυτικής Αθήνας.

Ο Φίλιππος Περιστερίου και οι Άγιοι Ανάργυροι πέτυχαν νίκες στην πρεμιέρα της Α’ ΕΣΚΑ. Ο Φίλιππος πήρε δύσκολη νίκη με 73-63 επί του Σπόρτιγκ, σε αντίθεση με τους Αγίους που είχαν πιο εύκολο έργο (79-52) κόντρα στη ΜΕΝ. Ήττες σημείωσαν η Ίριδα και ο Πολυνίκης Αγίας Βαρβάρας.

ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ – ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ 73 – 64

Πρεμιέρα με το δεξί για τον Φίλιππο Περιστερίου που νίκησε στην έδρα του με 73-64 τον Σπόρτιγκ.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα στο σκορ με τον Φίλιππο όμως να μην του επιτρέπει να ξεφύγει. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ, αλλά και αυτοί δεν μπόρεσαν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας, μέχρι το τελευταίο επτάλεπτο (56-55). Ο Παπαβασιλείου με τρία τρίποντα έδωσε έναν αέρα  επτά πόντων στους γηπεδούχους (69-62) 1’25’’ πριν το τέλος, διαφορά που δεν μπόρεσαν οι παίκτες του Σπόρτιγκ να καλύψουν.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:17-18, 19-19, 18-12, 19-15

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΡ. (ΓΕΩΡΓΑΛΑΣ – ΚΑΤΣΙΩΤΗΣ): ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ 7(1), ΣΚΟΡΙΔΑΣ 6(2), ΛΙΑΠΟΥΡΗΣ 8(2), ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ 13(1), ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΣ 6, ΚΑΚΑΛΙΑΣ, ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 17(5), ΠΟΥΡΟΣ 3(1), ΤΣΕΡΩΝΗΣ 11, ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ 1, ΜΑΝΤΑΛΒΑΝΟΣ

ΣΠΟΡΤΙΓΚ (ΨΥΧΟΓΙΟΠΟΥΛΟΣ – ΜΠΑΣΕΑΣ): ΚΟΖΙΡΕΦ, ΚΥΡΙΑΖΟΠΟΥΛΟΣ, ΒΑΝ ΝΤΕΡ ΒΑΟΥΕΡ 7(1), ΠΑΠΑΝΟΓΛΟΥ 8, ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΦΩΤΙΟΥ 19(2), ΔΕΛΓΑΣ 2,ΤΣΕΛΙΟΣ 11(1), ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ 2,ΚΑΡΑΜΠΑΤΟΣ 9,ΚΑΡΑΝΤΖΑΣ, ΦΡΑΓΚΟΣ 7.

ΓΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ – ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ 79-52

Εύκολη πρεμιέρα για τους Αγίους Αναργύρους που επικράτησαν με 79-52 της ΜΕΝ Ιλίου. Οι γηπεδούχοι κυρίως στο πρώτο ημίχρονο ήταν μία ταχύτητα πιο πάνω από τη ΜΕΝ, που κυρίως στην πρώτη περίοδο έδειξε να μη βρίσκει διαδρόμους στην επίθεση. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την απόδοσή τους χωρίς όμως να απειλήσουν τους Αγίους.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-8, 22-14, 18-13, 18-17

ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ (ΜΗΛΙΩΡΙΤΣΑΣ – ΚΟΚΚΙΝΟΒΑΣΙΛΗΣ): ΕΥΑΓΓΕΛΙΝΟΣ 8, ΛΑΓΟΣ Δ. 10, ΠΟΛΥΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ 13(2), ΤΣΙΤΟΣ 5, ΣΤΕΡΓΙΟΥ2, ΚΑΛΟΥΔΗΣ 8(2), ΜΟΥΡΑΤΟΣ 2, ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΣ 5(1), ΛΑΓΟΣ Β. 4, ΤΟΥΡΛΙΔΑΣ 2, ΜΑΝΩΛΑΤΟΣ ΑΝ. 4, ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ 16.

ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ(ΓΙΑΤΡΟΥΔΗΣ): ΚΕΦΑΛΑΣ, ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 3(1), ΛΑΪΝΑΣ 2, ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ Θ. 2, ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ 1, ΔΑΦΝΟΣ 11(1), ΓΙΑΤΡΟΥΔΗΣ 3, ΤΣΙΚΝΑΚΗΣ 30(7), ΣΤΡΟΓΓΥΛΗΣ, ΤΣΟΥΤΣΙΑΣ, ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ Α., ΛΟΪΖΟΣ

ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ – ΑΟ ΙΡΙΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 76 – 41

Με σκορ 41-76 ηττήθηκε η Ίριδα στην πρεμιέρα της Α’ ΕΣΚΑ εκτός έδρας από τον Εύνικο.  Ήττα που συνοδεύτηκε με κακή εμφάνιση με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να είναι  μουδιασμένοι στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα οι  γηπεδούχοι να προηγηθούν με 21-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ίριδα προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι αλλά η αποβολή του προπονητή Σταματόπουλου με δύο τεχνικές ποινές αποσυντόνισε την ομάδα πλήρως και στην ουσία στο δεύτερο  ημίχρονο παραδόθηκε άνευ όρων..

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ : 21-7, 20-19,14-5, 21-10.

ΕΥΝΙΚΟΣ (ΜΠΑΡΤΖΟΣ, ΜΟΥΖΑΚΗΣ): ΔΑΛΛΑΣ 7(1), ΓΕΩΡΓΙΟΥ 14(1), ΚΥΠΑΡΙΣΗΣ 4, ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ 8, ΣΤΥΛΛΟΣ, ΙΩΑΝΝΟΥ 6, ΚΡΗΤΙΚΟΣ 16(2), ΑΡΤΕΜΑΚΗΣ 4, ΝΙΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ 9(1), ΓΟΥΝΗΣ 2, ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ 6.

ΊΡΙΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ): ΠΟΥΡΝΑΡΑΣ 2, ΣΤΑΘΑΚΗΣ, ΖΑΧΑΡΙΑΣ 4(1), ΛΥΣΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΣ,  ΚΙΟΥΚΗΣ 14(1), ΜΠΟΝΗΣ 2, ΚΑΚΟΥΡΙΩΤΗΣ 1, ΤΖΑΒΕΛΑΣ 3(1), ΒΕΝΙΟΣ 3(1), ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 4, ΦΙΛΟΠΟΥΛΟΣ 6, ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ 2.

Τέλος ο Πολυνίκης ηττήθηκε με 68-69 εκτός έδρας από τη Νέα Ιωνία.