Home Σπορ ΒΟΛΕΙ: ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΙΓΑΛΕΩ, 1-3 ΣΤΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ [VIDEO]

0
0

Ηττήθηκαν στην πρεμιέρα της Volley League οι γυναίκες του Αιγάλεω με 1-3 εκτός έδρας από το Μαρκόπουλο

Δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα οι γυναίκες του Αιγάλεω στο ντεμπούτο τους στη Volley League με 1-3 σετ στο Μαρκόπουλο. Με κορυφαία την Φιτζμόρις που σημείωσε 32 πόντους της το Μαρκόπουλο πήρε το πρώτο του τρίποντο στη σεζόν, ξεπερνώντας το εμπόδιο του αξιόμαχου Αιγάλεω.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 11-14. Το Μαρκόπουλο ισοφάρισε σε 16-16 και πέρασε και μπροστά με κόντρα επίθεση της Φιτζμορις (17-16). Το Μαρκόπουλο πέτυχε σερί 6-0 και το 16-16 έγινε 22-16, για να πάρει το σετ με 25-19.

Με το Αιγάλεω να προηγείται και στο δεύτερο σετ με 16-11 με κορυφαίες τις Ντεκανί και Πετοβάρι. Το Μαρκόπουλο ισοφάρισε αρχικά σε 20-20  και με την Φιτζμόρις σε 23-23, αλλά ένα άουτ σερβίς της Σμιθ και μία άουτ επίθεση της Ευαγγελίου έφεραν την ισοφάριση στα σετ για το Αιγάλεω με 23-25.

Με τη Νάγκελς οδηγό το Μαρκόπουλο προηγήθηκε νωρίς με 10-5 και 14-7 στο τρίτο σετ. Το Αιγάλεω μείωσε στους τρεις (19-16), αλλά το Μαρκόπουλο έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-20.

Στο τέταρτο σετ το Μαρκόπουλο μετά το 3-3 ξέφυγε στο σκορ, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο και έφτασε εύκολα στο 25-15 και στο 3-1 σετ.

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκοπούλου): «Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη, γιατί πάντα στο πρώτο παιχνίδι δεν ξέρεις τι να περιμένεις. Δεν ξέραμε τόσα για τον αντίπαλό μας και δεν μπορούσαμε να ξέρουμε ακριβώς τι τακτική να ακολουθήσουμε. Οι αθλήτριες έπαιξαν καλά και προσαρμοστήκαμε αμέσως στο παιχνίδι. Πολλά μπράβο στα κορίτσια μου, όλες όσες έπαιξαν ακόμα και για ένα σερβίς ανταποκρίθηκαν. Ήταν όμως μόνο το πρώτο παιχνίδι, πρέπει να έχουμε συνέπεια στην απόδοσή μας».

Αγγελική Αντωνιάδη (Προπονήτρια Αιγάλεω): «Συγχαρητήρια στο Μαρκόπουλο, ήταν ανώτερο σε πολλά σημεία του αγώνα. Εμείς είχαμε το άγχος της κατηγορίας και του πρώτου αγώνα. Πιστεύω στην ομάδα μας, φτιάξαμε ένα ανταγωνιστικό ρόστερ και σε κάθε παιχνίδι θα εμφανιζόμαστε και καλύτεροι».

Τα σετ: 3-1 (25-19, 23-25, 25-20, 25-15) σε 107′

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 32 (26/46 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Νάγκελς 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Σμιθ 17 (14/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 36% άριστες), Φίτερερ 10 (4/8 επ., 6 μπλοκ), Αλλαγιάννη 5 (1/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 13 (11/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 35% υπ. – 22% άριστες) / Γούλα (λ, 50% υπ. – 42% άριστες), Δικαιούλια, Κωτσαρά, Ευαγγελίου 1 (1/2 επ., 43% υπ. – 43% άριστες), Βαϊοπούλου.

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου, Διώτη 11 (11/30 επ., 30% υπ. – 15% άριστες), Κελεσίδη 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), Ντεκανί 18 (15/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 32% άριστες), Πετοβάρι 20 (17/38 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πατεράκη 1 (1 μπλοκ) / Λύρα (λ, 40% υπ. – 10% άριστες), Μάρκου (λ, 33% υπ. – 0% άριστες), Μελετιάδη 1 (1/3 επ.), Κάστανου, Δρέμπελα, Σιμανίκοβα.