Home Σπορ Β’ ΕΣΚΑ: ΑΗΤΤΗΤΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ. ΚΑΙ ΑΜΙΛΛΑ ΠΕΡ.[VIDEO]
Β’ ΕΣΚΑ: ΑΗΤΤΗΤΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡ. ΚΑΙ ΑΜΙΛΛΑ ΠΕΡ.[VIDEO]

0
0

Μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τους Θρακομακέδονες η Ολυμπιάδα Πετρούπολης. Εξίσου σημαντική νίκη και για την Άμιλλα στη Λυκόβρυση

Καθάρισε με νίκη στους Θρακομακεδόνες η Ολυμπιάδα Πετρούπολης με 67-58 και η Άμιλλα Περ. με 62-55 εκτός έδρας επίσης κόντρα στη Λυκόβρυση. Αντίθετα με ήττα αλλά και παράπονα για τη διαιτησία υπέστησε ο Άρης Πετρ. 64-65 από τον Προμηθέα Χαλ.

ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΓΣ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 64-65

Την ήττα με 64-65 γνώρισαν οι Άνδρες του Άρη Πετρούπολης από τον Προμηθέα Χαλανδρίου και έχασαν την ευκαιρία να πετύχουν την τρίτη σερί νίκη τους και αναρριχηθούν στο γκρουπ των πρωτοπόρων.

Οι παίκτες του Ηλία Αρχιμανδρίτη «πλήρωσαν» ακριβά την αστοχία τους στο περιφερειακό σουτ. Βρέθηκαν να προηγούνται με 27-20 στη δεύτερη περίοδο, αλλά η ζώνη που εφάρμοσαν οι αντίπαλοί τους τους δυσκόλεψαν και γρήγορα το σκορ ανατράπηκε. Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά υπέρ της ομάδας του Χαλανδρίου, έφτασε και στο +9  (55-64). Οι γηπεδούχοι στα τελευτά 2:13 αντέδρασαν και ισοφάρισαν 17’’ πριν το τέλος (64-64). Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για σωρεία λαθών από πλευράς διαιτησίας επαναφορά της μπάλας για τον Προμηθέα πέραν των 5’’, ανύπαρκτο αμυντικό φάουλ που κέρδισε ο Παπαδόπουλος και με βολή έδωσε το προβάδισμα 65-64 στην ομάδα του, ενώ στην τελευταία επίθεση του Άρη, δεν δόθηκε φάουλ του Λοίζου στον Βενιτουράκη.

Ο Άρης μετά από 6 αγώνες βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 9 βαθμούς (3-3, 391-411π.)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χρηστίδης Ηλ., Γερός

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 31-26, 42-45, 64-65

ΆΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ): Βενιτουράκης, Ελευθερίου 3 (1), Κουτσούκης 5 (1), Σταύρος 6, Σερεπίσος 15 (2), Χασουλίδης 7, Τασούλας 21, Χαϊδεμένος  7 (1)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ): Παπαδημητρίου 7 (1), Παπαδόπουλος 1 , Αδάμος 9 (3), Ζήκας 12 (3), Λαουρδέκης 13, Μουτεβελής 5(1), Δερμανης, Βελιου, Λοϊζος 7, Θεοδωρόπουλος 11 (2)

Μ.Ε.Λ.Α.Σ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ – ΒΡΙΛΗΣΣΙΑΚΟΣ ΑΟ 60-77

Πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα ο Αγ. Ελευθέριος από τον Βριλησσιακό με 60-77.

Για τρεις περιόδους οι γηπεδούχοι κοίταξαν στα μάτια τον Βριλησσιακό. Στην τελευταία περίοδο όμως που η μπάλα «βάρυνε» οι φιλοοξενούμενοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους, κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να πάρουν το τέταρτο ροζ φ.α.

Ο Αγ. Ελευθέριος παραμένει χωρίς νίκη για έκτη αγωνιστική (0-6, 368-465 π.)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χρηστίδης, Καραπαπάς

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 44-40, 57-53, 60-77

ΑΓ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ (ΒΕΝΙΟΣ, ΠΕΤΡΕΛΗΣ):  Σπυράκος ,Κορρές 8 (1), Σκρέμπος 3 , Μπάλας 3 (1) , Σπυρλιδάκης 17 (1) ,Σπυράκος4, Πέτρου 9 (3) , Πρέκας, Σπανίδης 6 , Ντόκος 10 (2)

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑΚΟΣ ( ΜΑΚΡΥΔΑΚΗΣ, ΡΑΠΤΗΣ): Καραμποϊκης 3 (1) , Ντόκος 5 (1), Ζαπαντης, Σπαρταλης 17 (1) , Νικολόπουλος, Κυράκης 10 , Τσοπης 7 (2) , Σεγγούνας  5 (1), Μακρυδάκης 10 (3), Νικολλι 12 (1), Δημητρακόπουλος 6 , Ντιντιλας 2

ΑΟΝ ΠΑΛΑΤΙΑΝΗΣ – ΟΙΟΝ ΑΓ.ΣΤΕΦΑΝΟΥ 47-68

Δεν κατάφεραν οι Νέοι Παλατιανής να προβάλουν ιδαίτερη αντίσταση στον Άγιο Στέφανο και ηττήθηκαν με 47-68. Ο φιλοξενούμενοι από την αρχή του αγώνα είχαν τον έλεγχο στον αγώνα έχτισαν λεπτό προς λεπτό μια διαφορά ασφαλείας και πήραν τη νίκη.

Οι Νέοι Παλατιανής με 8 βαθμούς (2-4, 360-399 π.) βρίσκονται 5η θέση της βαθμολογίας του 2ου ομίλου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Θεοδωρόπουλος, Τσολη

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-18, 25-33, 37-55, 47-68

ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ (ΜΠΑΡΔΑΣ, ΜΕΣΣΑΣ): Μπέκιος 4, Ηλιάδης13 (3) , Αντωνόπουλος 6 (2) , Πετρόπουλος 3 (1), Καρυάτης 2 , Παπαγγελάκης  9 (1), Κωτσόπουλος 2, Κουφός, Καρώνης, Κατριβάνος 2 , Τούντας 6 (2)

ΑΓ. ΣΤΕΦΑΝΟΣ (ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ, ΨΥΧΟΓΙΟΣ): Κύρου Σ., Κύρου Γ. 2, Μποζ 12 (2), Γερμανός 2, Ντζούρας 9 (1) , Καραβας, Σωτήρος 2 , Χαρμπ  4, Δρακάκης 14 , Κωτίδης  8 (2), Κακολύρης  2, Παπαντωνάκος  13 (3).

ΚΑΟ ΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ – ΠκΑΟ ΑΜΙΛΛΑ 55-62

Με σκορ 62-55 πέρασε και από το κλειστό της Λυκόβρυσης, η Άμιλλα με 62-55 και συνεχίζει αήττητη με 12 βαθμούς να προηγείται στον 2ο όμιλο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ναστούλης, Εφραιμίδης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 30-35, 48-42, 55-62

Λυκόβρυση (Δημητρακέλλος, Λαλούδας): Πρίφτι 7 , Θωμόπουλος, Πάτσιος 3 (1) , Στάθης  3, Γαλατίδης 3 (1) , Μαντάς Δ. 11 (3), Μπαιλας 15 , Δελατόλας 2, Μεντζας, Τατάκης , Ασημένιος 11 , Μαντάς Α.

ΆΜΙΛΛΑ (ΜΑΚΡΗΣ, ΣΕΪΖΗΣ): Δημητρακούλης 10 (2), Βλασερος 4 , Αναγνωστόπουλος 4, Λαμπρόπουλος , Τσιρόπουλος 14 (3), Φίλιος 9 (1) , Μαυροειδάκος 2, Βασιλόπουλος , Γιαννούλης, Παπαδημητρίου, Σπηλιώτης 16 (3), Παριανόπουλος 3 (1).

ΥΠΕΡΟΧΗ  ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ – ΑΟ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓΑΛΕΩ 61-53

Με 53-61 ηττήθηκε ο Θεμιστοκλής στου Στρέφη από την Υπεροχή Εξαρχείων και με 7 βαθμούς (2-3, 316-304), βρίσκεται στην 8η θ΄ση.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπανικολάου, Αλεξόπουλος

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-9, 32-20, 48-34, 61-53

ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ (ΡΑΡΗΣ): Στασινόπουλος, Καλασούντας 11 (1), Στεργιόπουλος, Μπουρντα 2 , Αρβανίτης 7 (2) , Μιχαηλίδης 9 (1) ,, Ναξάκης 7 (1) , Μπρεγκασι,Μυλωνάς  9 (2), Γλυκας , Αγορόπουλος 16 , Χωριανόπουλος

ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ (ΔΑΜΙΑΝΙΔΗΣ): Μαυρίδης 4, Ιγγλέζος 18 (3) , Θάνος 2 , Αρτσανος 8 (2) , Κουτσουβας 14 (2) , Χριστοφάκης 5 (1), Χυτας , Ναυπλιώτης, Γονιδάκης 1 , Διαμαντόπουλος, Παπαϊωάννου , Πλούμης 1

ΑΟ ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΩΝ – ΑΟ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 58-67

Ασταμάτητη η Ολυμπιάδα Πετρούπολης πέρασε με νίκη και από τους Θρακομακεδόνες υποχρεώνοντάς τους στην πρώτη τους ήττα με 58-67.

Στο ντέρμπι κορυφής του τρίτου ομίλου οι παίκτες του Αντωνάτου κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο και να μη το χάσουν ποτέ ξανά. Η Ολυμπιάδα με 10 βαθμούς (5-0, 360-325 π.) βρίσκεται στη 3η θέση ισοβαθμώντας με τον δεύτερο Πανελλήνιο, ενώ μείωσε τη διαφορά με τους πρωτοπόρους Θρακομακεδόνες στον πόντο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αργυρούδης, Ραπτογιαννης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 32-34, 46-50, 58-67

ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΣ, ΝΙΚΗΤΟΠΟΥΛΟΣ): Ανδρουλάκης 10 (1) , Καραθανασόπουλος Αθ.  8 (1),  Φλούδας , Καλιαρας 3 , Καραθανασόπουλος Αλ. 9 (1), Φαναριώτης 4, Σαλτουρίδης 10 , Ζήσης , Βαρελας , Κερατσας  14

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΑΝΤΩΝΑΤΟΣ, ΚΡΙΜΙΤΖΑΚΗΣ): Χατζηγιαννάκης 2, Ασημακόπουλος  8 (2), Ροδόπουλος 9 (1) , Καραγρηγορίου  6,Χρονόπουλος 21 (2) , Ζάρρας, Λέσι 9 (3) , Μπατιστάκης  7, Μπελέκας, Μπουφίσης, Μπιλης 5 (1) , Καλοθανάσης