Home Σπορ ΜΠΑΣΚΕΤ: Νέα ήττα για τη Δάφνη Δ., νίκες για Αιγάλεω και Ένωση Ιλίου Δαφνίου
ΜΠΑΣΚΕΤ: Νέα ήττα για τη Δάφνη Δ., νίκες για Αιγάλεω και Ένωση Ιλίου Δαφνίου

0
0

Σπουδαίες νίκες στη Β’ Εθνική σημείωσαν Αιγάλεω και Ένωση Ιλίου επί του Μανδραϊκού και των Φαναριών Νάξου αντίστοιχα, ενώ η Δάφνη Δαφνίου έφυγε με ένα ακόμη κίτρινο φ.α. από την Καβάλα για το πρωτάθλημα της Α2

Μία ακόμη ήττα σημείωσε η Δάφνη Δαφνίου με 52-77 εκτός έδρας από την ΕΚ Καβάλας. Οι φιλοξενούμενοι από την πρώτη περίοδο πήρε ένα μικρό προβάδισμα και η ψαλίδα άνοιγε διαδοχικά όσο περνούσαν τα λεπτά για να φτάσει η διαφορά ακόμη και στους +25 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-9, 31-24, 60-43, 77-52

ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ (Πενταζίδης): Αμπατζάς 14(2), Καραγιάννης 3(1), Καψαλός 21(5), Πιεβάλιτσα 6, Πρασίνης 1, Ζαρκαδούλας 7(2), Ράπτης 6, Αγγελάκος 5, Οκεκουόγεν 11, Μπανάσας 3(1),

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝ. (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 17(4), Ουαντίντζο-Βλαδίτσης 8(1), Μπήλιος 11, Κυρίμης, Καλομοίρης, Εξηνταβελώνης 9(1), Κυρίτσης 1, Σούμαν 6(1).

Β’ Εθνική: Νίκες για Αιγάλεω και Ένωση Ιλίου

Για ένα ημίχρονο έβαλε δύσκολα ο Μανδραικός στο Αιγάλεω, αλλά τελικά ηττήθηκε με 61-82.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Αιγάλεω αντέδρασε και επέτρεψε στο Μανδραϊκό μόνο 19 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας έτσι στη νίκη με 82-61, κάνοντας παράλληλα το 8-0 εντός έδρας.

Δεκάλεπτα: 17-14, 38-42, 57-48, 82-61

Αιγάλεω (Ζαβός): Κουμπούρας 5, Παπαδόπουλος 3, Ντακούλιας 12(1), Πολέμης 6, Καρασταμάτης 6(2), Μαχαίρας 14, Ετζιάκα 15, Ψημίτης 10, Παπαδολιάς 9, Βλάχος 2

Μανδραϊκός (Κωνσταντώνης): Σπυρίδωνος 2, Κουμάνταρος 16(2), Παπανικολάου 1, Κοψιάς 13(2), Αλεξανδρόπουλος 6, Τσάμης 1, Θανάσαινας 5(1), Κωστόπουλος 12(4), Τσιπίδης 5, Νουρτσελλάρι

Φανάρια Νάξου-Ένωση Ιλίου 62-63

Άλωσε τη Νάξο η Ένωση Ιλίου που επικράτησε με 63-62 παίρνοντας έτσι το πρώτο της φετινό ροζ φύλλο σε εκτός έδρας αγώνα έπειτα από 7 ήττες! Η Ένωση Ιλίου (5-10) έσπασε ταυτόχρονα ένα σερί 5 ηττών στο πρωτάθλημα, καταφέρνοντας μάλιστα να νικήσει για δεύτερη φορά τους Ναξιώτες. Μορφή του αγώνα αναδείχθηκε ο Άρης Φουντάς (13 πόντοι) που σημείωσε το νικητήριο… τετράποντο (τρίποντο και μία βολή από το φάουλ που κέρδισε πάνω στο σουτ) με 49,8’’ να απομένουν για τη λήξη. Όπως δηλαδή είχε κάνει και στον αγώνα του πρώτου γύρου μεταξύ των δύο ομάδων!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 31-34, 46-46, 62-63

ΑΠΑΣ τα Φανάρια (Τσαουσίδης): Μιλεντίγιεβιτς 21 (2), Πολίτης 3 (1), Ψαρόπουλος 10 (2), Παπάδης, Μάκαρης 3 (1), Προδρόμου 15, Χάρος, Βουτυρόπουλος, Σαρρής, Αναγνωστόπουλος 8, Σεϊντίνι., Κατσουλάκος 2

Ένωση Ιλίου (Πανούλιας): Κοντούλης, Δαρμής 4, Γεροκώστας 5, Φουντάς 13 (2), Πανουσόπουλος Θ. 11 (3), Σπυρόπουλος 11 (1), Γκουντόπουλος, Δουρουντούς 8, Τσιουμπρής 11, Κοσμίδης