Home Σπορ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ, 72-84 ΑΠΟ ΤΗ ΝΙΜΠΟΥΡΓΚ
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ, 72-84 ΑΠΟ ΤΗ ΝΙΜΠΟΥΡΓΚ

0
0

ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΣΕ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΑΛΛΑ Η ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΥΣ «16» ΤΟΥ CHAMPIONS LEAGUE TOY ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΕΙ

Μπορεί να χαμογελάει παρά την ήττα του στην Τσεχία το Περιστέρι που ηττήθηκε 72-84 από την Νίμπουργκ, αλλά προκρίθηκε ως τέταρτο στη φάση των «16».

Μισό ταξίδεψε πήγε το Περιστέρι, καθώς  Ξανθόπουλος, Βασιλόπουλς, Γόντικας έμεινανπίσω, ενώ και ο Χάτσερ δεν αγωνίστηκε ούτε δευτερόλεπτο.

Το Περιστέρι έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο βρέθηκε μπροστά στο σκορ και άφησε πολλές υποσχέσεις για την επόμενη φάση. Το ισόπαλο 42-42 στο ημίχρονο, δεν έδινε πολλές ελπίδες για το δεύτερο ημίχρονο καθώς η απουσία εναλλακτικών λύσεων θα ήταν καθοριστική, έχοντας απέναντί του τον Μπούκερ που φόρτωσε το καλάθι τους με 25 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν έμειναν μέσα στο παιχνίδι μέχρι και το 4΄ πριν τη λήξη, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες επιλογές και πήραν τη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-31, 16-11, 19-11, 23-19

ΝΙΜΠΟΥΡΓΚ (ΑΜΙΕΛ): Μπούκερ 25, Μπέντα 7, Πετέρκα, Μπόχατσικ 13, Ντάλτον 14, Κρίζ 1, Ρόγκιτς, 2, Χάνκινς 6, Χρούμπαν 16.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ): Κούζινς, Μπλέικ 4, Σκορδίλης 4, Αγραβάνης 7, Σαλούστρος 6, Μορέιρα 16, Καράμπελας 6, Χάτσερ, Γκρέι 18, Μόουζες 11.

ΛΑΥΡΙΟ –ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 75-61

Το Λαύριο εκμεταλλεύθηκε την έδρα και την ευρωπαϊκή κούραση του Περιστερίου και νίκησε για την 18η αγωνιστική το Περιστέρι με 75-61.

Κουρασμένο παρουσιάστηκε το Περιστέρι χωρίς αυτοσυγκέντρωση δεν έδειξε να έχει νεύρο στην επίθεση και παρόλο που ήταν κοντά στο σκορ, εκτός από το πρώτο δεκάλεπτο, δεν έδειξε ικανό να διεκδικήσει τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 37-30, 57-42, 75-61

ΛΑΥΡΙΟ(ΣΑΡΕΛΗΣ): Μαστρογιαννόπουλος 3, Λούντζης 4, Γουότσον 4, Αλμάν 9, Μουράτος 5, Νταϊμ 9, Περράκης, Ντέιβις 12, Ερμείδης, Ντεκόζι 10, Γερομίχαλος 9, Άουτλο 11

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ(Παπανικολόπουλος): Μορέιρα 11, Κάζινς, Μπέλικ, Σκορδίλης 2, Αγραβάνης 6, Σαλούστρος 7, Καράμπελας 5, Γόντικας 2, Χάτσερ 2, Γκρέι 10, Μόουζες 16.