Home Σπορ A’ ΕΣΚΑ: ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΓΧΟΣ Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ, 68-63 ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡ. [video]
A’ ΕΣΚΑ: ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΓΧΟΣ Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ, 68-63 ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡ. [video]

0
0

Την πέμπτη του νίκη πέτυχε ο Φίλιππος Περ. και έμεινε στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας – Δεν άντεξε η Ίριδα με αντίπαλο τον Απόλλων Σμύρνης

Φίλιππος Περιστερίου και Άγιοι Ανάργυροι συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις, ενώ η Ίριδα για ένα δεκάλεπτο κόντραρε τον ανώτερο Απόλλωνα. Τέλος η ΜΕΝ Ιλίου υπέστη βαριά ήττα από το Κουκάκι.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΡ.-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡ. 68-63

Πιο δύσκολα από ότι αναμενόταν επικράτησε ο Φίλιππος Περιστερίου της Αναγέννησης Πετραλώνων με 68-63.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 13-7. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 22-22. Ο Φίλιππος δείχνοντας μία αδυναμία στα ριμπάουντ, έδωσε το δικαίωμα στους αντιπάλους του να έχουν το προβάδισμα στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλπετο μέχρι τα ταλευταία δευτερόλεπτα. Ένα τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου από τον Γκορίλα έδωσε το προβάδισμα στον Φίλιππο με 39-36.

Πιο ζεστός ο Φίλιππος στην τρίτη περίοδο προηγήθηκε με 47-36 στα πρώτα λεπτά και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους με 53-44. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στην αρχή της τέταρτης περιόδου και με σερί 7-0 μείωσαν στο καλάθι 53-51.

Η συνέχεια ήταν αγχωτική για την ομάδα του Γεωργαλά που κατάφερε όμως να βρει τις λύσεις που χρειαζόταν και να πάρει διαφορά επτά πόντων (66-59) ενάμισι λεπτό πριν το τέλος, με τον Αναστασόπουλο να επιχειρεί να κάνει την ανατροπή, αλλά η προσπάθεια του δεν ήταν αρκετή και ο Φίλιππος έφτασε δικαίως στην κατάκτηση της πέμπτης νίκης του με 68-63.

Ο Φίλιππος Περιστερίου μετά από 8 αγώνες βρίσκεται στην 6η θέση με 13 βαθμούς (5-3, 524-519)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 39-36, 53-44, 68-63.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΡ. (Γεωργαλάς – Κατσιώτης): Παναγιωτίδης 5(1), Γκορίλας 3(1), Λιαπούρης 1, Παπαδόπουλος 20(3), Κακαλιάς, Αλεξανδρόπουλος 8(1), Αντωνόπουλος 7(1), Παπαβασιλείου 5(1), Πούρος 7(1), Τσερώνης 12, Παπαδάκης, Μανταλβάνος.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡ. (Βασιλόπουλος): Στασινόπουλος, Μερκούρης, Γαλάνης, Αναστασόπουλος 22(2), Ευαγγέλου, Σπαρτινός 7(1), Τράγος 9, Τσίτουρας 17(4), Μουζακιώτης 5(1), Αλεφαντίνος, Πικέας 3.

ΑΠΟΛΛΩΝ – ΙΡΙΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 77-55

Για ένα μόνο δεκάλεπτο κατάφερε να αντισταθεί η Ίριδα στον Απόλλωνα με αποτέλεσμα να γνωρίσει την εκτός έδρας ήττα με σκορ 77-55.

Η έλλειψη ενέργειας και τα προβλήματα τραυματισμού βασικών παικτών του φιλοξενούμενων είναι η μία αιτία της ήττας. Επιπόλαια λάθη και έλλειψη καθαρού μυαλού κόντρα σε μια πολύ αθλητική ομάδα που ήταν πιο αποφασισμένη ήταν οι άλλες αιτίες.

Η Ίριδα Πετρούπολης με 11 βαθμούς (2-7, 579-659) βρίσκεται στην 9η θέση.

Δεκάλεπτα:16-21  31-29  55-38  77-55

ΑΠΟΛΛΩΝ (Χατζής, Γκινούτσης): Παπαποστόλου, Σάλο, Δαουτάκος 12(2), Κουντούρης11, Γιαννόπουλος 11(3), Καλπάκης 5(1), Καλούδας 9(3), Στυλιανός 2, Σπάχια, Σύντακας 13(1), Τακίδης 14, Παπαπαναγιώτου.

ΙΡΙΔΑ (Σταματόπουλος): Πουρνάρας3(1), Σταθάκης3(1), Λυσανδρόπουλος, Κιούκης14, Ζαχαρίας, Κακουριώτης 9(1), Διανέας, Βένιας, Γιαννακόπουλος Ν 20(2),  Φιλόπουλος 6, Γιαννακοπουλος Κ.

• Για τον πρώτο όμιλο οι Άγιοι Ανάργυροι επικράτησαν με 66-53 της Κηφισιάς και πλέον με 14 βαθμούς (6-2, 561-490) βρίσκονται στην 3η θέση. Αντίθετα η ΜΕΝ Ιλίου ηττήθηκαν με 39-88 εκτός έδρας από το Κουκάκι και παραμένουν χωρίς νίκη για εννιά αγώνες.