Home Σπορ BASKET LEAGUE: ΜΕ ΝΤΕΜΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΕ (77-71) ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ
BASKET LEAGUE: ΜΕ ΝΤΕΜΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΕ (77-71) ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ

0
0

Με ηγέτη τον Ντένμον το Περιστέρι πέρασε από την Πάτρα με 77-71 επί του Απόλλωνα

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην Basket League της φετινής σεζόν πέτυχε το Περιστέρι στην Πάτρα επί του Απόλλωνα με 77-71 για την 4η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Πρωταγωνιστής της επικράτησης των «κυανοκίτρινων» ήταν ο Μάρκους Ντένμον, που σκόραρε συνολικά 24 πόντους με 5/10 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, εκ των οποίων τους 17 με τα 4 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο.

Το Περιστέρι εξαπέλυσε αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος και πήρε τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και με 7 πόντους του Μίρο Μπίλαν και 5 με ένα τρίποντο του Ντένμον προηγήθηκαν με 17-4 στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς.

Οι «μελανόλευκοι», ωστόσο, στην συνέχεια ισορρόπησαν την κατάσταση και με πρωταγωνιστές τους Έι Τζέι Ντέιβις, Ράιαν Τέιλορ και Ιμπραχίμ Σιλά μείωσαν στον πόντο με το τέλος της πρώτης περιόδου (23-22).

Ο Απόλλων είχε βρει ρυθμό και με τους Σάματζει Χέινς – Τζόουνς, Τέιλορ να πετυχαίνουν από 7 πόντους με ένα τρίποντο, προσπέρασε για πρώτη φορά με 31-29 στο 14’ και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +5 (44-39).

Δυναμικά μπήκε το Περιστέρι στο δεύτερο ημίχρονο και με 8 πόντους με δύο τρίποντα του Ντένμον πήρε και πάλι το προβάδισμα (47-44 στο 22’). Με τέσσερις ακόμη πόντους με ένα τρίποντο του Ντένμον οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το επιμέρους σκορ τους σε 16-2 και προηγήθηκαν με 9 (55-46) στο 24’.

Το Περιστέρι συνέχισε να ελέγχει το ματς και με πέντε πόντους του Αλέξα Ραντάνοφ ξέφυγε με 11 (62-51) στο 26’. Οι «μελανόλευκοι» αντέδρασαν με πρωταγωνιστές τους Τέιλορ, Ζώη Καράμπελα και με τρίποντο του Χέινς – Τζόουνς πλησίασαν στους τρεις (66-63), 8’ και 25’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Η ομάδα του δυτικού προαστίου της Αθήνας, ωστόσο, απάντησε με σερί 6-0 με τέσσερις πόντους του Σακούρ Τζούιστον, ξέφυγε με 72-63 στο 35’ και κράτησε τους δύο βαθμούς έως το τέλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 44-39, 60-66, 71-77.

Βασίλης Σπανούλης (προπονητής Περιστεριού): «Ξέραμε πως θα ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι. Ο Νίκος Βετούλας κάνει εξαιρετική δουλειά, είναι ένας έξυπνος προπονητής και θέλω να του ευχηθώ καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα. Πολλές ομάδες θα δυσκολευτούν να περάσουν από την Πάτρα.

Στα του αγώνα, εμείς  αντιδράσαμε μετά την ήττα από την ΑΕΚ, κάπου χάσαμε το μυαλό μας, αλλά στη συνέχεια τα παιδιά ήταν συγκεντρωμένα και έπαιξαν με σωστή νοοτροπία. Βάλαμε μερικά μεγάλα σουτ, χάσαμε βέβαια πολλά ελεύθερα τρίποντα αλλά εγώ αυτό που θέλω είναι να βγαίνουν ελεύθερα τρίποντα και κάποια στιγμή, θα μπουν.

Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πιο δυνατά, στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν 4 ριμπάουντ κάτω αλλά στο δεύτερο ημίχρονο τα ελέγξαμε και τελειώσαμε με έξι παραπάνω ριμπάουντ αλλά και 18 ασιστ. Γυρίσαμε πολύ καλά τη μπάλα και πήραμε μια πολύ καλή νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος».

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 2, Ντέιβις 20 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπόγρης 10 (4/5 δίποντα, 2/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Χέινς-Τζόουνς 10 (2/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Καλχούν, Βησσαρίου, Σιλά 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ 16 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Καράμπελας 4 (2/9 σουτ), Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 3 (1)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 17 (7/8 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Ραντάνοβ 7 (3/4 δίποντα), Πουλιανίτης 7 (1/6 τρίποντα), Ντένμον 24 (2/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 κλεψίματα), Ντέιβις 3 (1/7 σουτ, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζούστον 16 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Φρανσίσκο, Μωραΐτης 3, Γκιουζέλης, Ζούγρης