Home Σπορ H ΔΥΤΙΚΗ ΑΘΗΝΑ ΣΤΗ Β’ ΕΠΣΑ
H ΔΥΤΙΚΗ ΑΘΗΝΑ ΣΤΗ Β’ ΕΠΣΑ

0
0

Η  Άμιλλα Περ. ήταν η νικήτρια του ντέρμπι του Περιστερίου κόντρα στον τοπικό Ηρακλή. Ο Ορφέας Αιγάλεω επικράτησε τη ΑΕ Περιστερίου, ενώ το βαθμό της ισοπαλίας πήραν στο ντέρμπι του Χαϊδαρίου οι Λύκοι και ο Θρίαμβος.

Την πρώτη νίκη σημείωσε ο Ιπποκράτης, ενώ στο 0-0  έμεινε ο Φοίνικας Περιστερίου. Δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες σημείωσε η Ιεράπολη.

ΑΜΙΛΛΑ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΡ 2-1

Με ανατροπή η Άμιλλα Περιστερίου πήρε τη νίκη επί του συντοπίτη Ηρακλή με 2-1.

Πάθος και ένταση ήταν τα χαρακτηριστικά του αγώνα που δεν είχε πολλές φάσεις, αλλά ενδιαφέρον μέχρι τέλους λόγω της εξέλιξης στο σκορ. Το σκορ άνοιξε στο 19′ ο Γιώτης με πλασέ (0-1). Η Άμιλλα απείλησε χωρίς επιτυχία στο 44′ με κεφαλιά του Πούλιου.

Στο 56′ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 0-2, με τον Γιώτη αλλά ο Τζαβάρας έδιωξε πάνω στη γραμμή. Στο 70′ ο Γεροντάκης σταμάτησε τον Καραλή. Στη συνέχεια η Άμιλλα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, και έφτασε στην ισοφάριση στο 73′ με κεφαλιά του Καλαμπαλίκη.  Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 87′ όταν ο Χάλαρης σέντραρε και ο Πούλιος  με καρφωτή κεφαλιά έκανε το τελικό 2-1.

ΑΜΙΛΛΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: Γεροντάκης, Κατσαμάς (46′ Δέγκλερης), Χάλαρης, Ασημακόπουλος, Σωτηρίου  (55′ Κλαυδιανός), Ζήκος, Μπότης (78′ Κασιμάτης), Τζαβάρας (60′ Μπερνικόλας), Πούλιος, Κοπανάς, Πουλέρι (46′ Καλαμπαλίκης).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: Παπαβασιλείου, Μπαλούτσος (75′ Ζάρκαλης), Δρουγουνάκης, Βλάσσης, Γιαννακόπουλος, Ασφής, Γιώτης, Πέτκοβ (75′ Νίτας), Φούρλας, Βαρδαραμάτος (49′ Καραλής), Καλογήρου (58′ Μήτρος).

ΟΡΦΕΑΣ ΑΙΓ. – ΑΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 3-2

Σε ένα παιχνίδι που «έσπασαν» καρδιές, ο Ορφέας Αιγάλεω επικράτησε της ΑΕ Περιστερίου με 3-2, φτάνοντας τους 4 βαθμούς.

Στο 20’ ο Ανδρονιώτης έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, με την ομάδα του Γιάννη Σκαρπέλη να ισοφαρίζει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Χαλικιά.

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 49’ ο Γαζεπίδης έγραψε το 1-2 και ανέτρεψε το σκορ για την ΑΕ Περιστερίου. Ο Ορφέας Αιγάλεω απάντησε στα επόμενα 6 λεπτά και πάλι με τον Ανδρονιώτη, ενώ ο Αθανασόπουλος στο 80’ έγραψε το τελικό 3-2.

Οι «πορτοκαλί» του Περιστερίου τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Μαντζιώρη για διαμαρτυρία.

ΟΡΦΕΑΣ ΑΙΓΑΛΕΩ: Ηλιάδης, Αθανασόπουλος, Καραγιαννίδης, Γαβριήλ, Μανώλικας, Τιτόνης (79’ Κυριάκος), Ορφανός, Ζιώγας (85’ Παπαδόπουλος), Ανδρονιώτης, Δημητρίου, Μαντζούκας (52’ Τριανταφυλλίδης)

ΑΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: Νικολόπουλος, Καβαγιάς (79’ Γαντζούλας), Νίκας, Καραπαπάς, Σοϊλές, Σμυρνιώτης, Στρέμπας (62’ Μαντζιώρης), Παρλακίδης, Χαλικιάς, Γαζεπίδης. Αντωνουσάκης.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ 3-1

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο Ιπποκράτης με πρωταγωνιστή τον Μουράτη και επικράτησε με 3-1 του Άρη Χολαργού.

Στο 16′ ο Τσαγρής άνοιξε το σκορ για τον Ιπποκράτη (1-0). Στο 46΄ο Μουράτης σημείωσε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Λούμη στο 70′. Ο Μουράτης στο 80′  διαμόρφωσε το τελικό 3-1, σβήνοντας κάθε ελπίδα του Άρη Χολαργού για ισοφάριση.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ: Τεννές, Σεργάκης (73′ Σιώλος), Ρουμελιωτάκης, Μίχος, Γκέκας, Τεννές Β. (73′ Αρχοντούλης), Ζεγουλάς (60′ Βασιλείου), Λουκάκης (84′ Κούρτης), Μουράτης (83′ Χήρας), Τσαγρής, Γαϊτανέρης.

ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ: Τόλα, Καπάνταης, Παναγόπουλος (46′ Καραπαπάς), Μανιώτης (40′ Βιτσεντζάτος), Παπαδόπουλος, Τασσόπουλος, Χριστοφιλόπουλος, Βλάχος, Γκώνος, Ξύδης (58′ Λούμης).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΡ-ΥΜΗΤΤΟΣ 0-0

Μετά από ένα δυνατό αλλά μέτριο παιχνίδι Υμηττός και Φοίνικας Περιστερίου αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0.

Ο Υμηττός σαφώς πιο βελτιωμένος από την πρεμιέρα προσπάθησε για τη νίκη, αλλά αρκέστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας απέναντι σ’ έναν αξιόλογο αντίπαλο όπως ο Φοίνικας Περιστερίου. Οι φιλοξενούμενοι  θα μπορούσαν να φύγουν με τους βαθμούς της νίκης αν ο Διονάτος στο 65΄είχε καταφέρει να νικήσει τον Κατσίγιαννη ή στο 70’ η προβολή του Λιαγκόζη μετά από φάουλ δεν έστελνε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

ΥΜΗΤΤΟΣ: Κατσίγιαννης, Βούτας, Νικολαΐδης, Πουρνάρας, Λιακόπουλος, Παπαζαφείρης Α., Μανούσος (80΄Καρασπύρος), Πετρόπουλος, Πανάκης, Διακόνης (56’ Σταυρου), Παπαζαφείρης Ε (63’ Καπουράνης).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΡ.: Καραμαλίγκας, Ρώιμπας, Γιώτης (46’ Κουλούρης), Λάσκαρης, Λιαγκόζης, Δαρδαμάνης, Κούτρης, Δρέσιος (46’ Καλύβας), Παπαυγέρης (28’΄Παπανικολάου), Διονάτος, Σοροβίγκας

ΛΥΚΟΙ – ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΧΑΪΔ. 2-2

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση των Λύκων Χαϊδαρίου με τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με σκορ 2-2.

Η ομάδα του Αντώνη Ζαφειριάδη πήρε το προβάδισμα με τον Ζαχαρία στο 15’, αλλά οι Καρακασίδης (45’) και Τζαβάρας (48’) έκαναν την ανατροπή για τους γηπεδούχους. Τελικά στο 81’ ο Τζεβελέκος ευστόχησε σε πέναλτι για το τελικό αποτέλεσμα.

ΛΥΚΟΙ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ: Ιορδανίδης, Δήμου, Τούλης, Δουσούλας, Τουλιαγκανοφ, Ταρούσα (46’ Ηλιαδάκης), Καρακασίδης, Κορωνίος (57’ Κονγκίνη), Κιρκιλής (88’ Πέττας), Τζαβάρας, Δήμου.

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ: Κομής, Ντζέλιας, Λώλος, Μπούρας (64’ Ζαγκλής), Στάθης, Τζεβελέκος, Τζαμαλής, Μπακού, Μπόχτης (77’ Κουρατόρας), Ζαχαρίου, Καγιανάς.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ ΗΛ. – ΙΕΡΑΠΟΛΗ 3-1

Τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες σημείωσε η Ιεράπολη με 1-3 από τον Φωστήρα Ηλ. στην έδρα της.

Στο 16′ ο  Νικολαΐδης πέτυχε το 0-1, με τον Κουντουριώτη να σημειώνει το 0-2 στο 28′. Ο Μίσκα στο 30’ μείωσε σε 1-2, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν πέναλτι στο  38′ με τον Νικολαΐδη.  Ο  Λιάπας στο 61′ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

ΙΕΡΑΠΟΛΗ: Λαγκαδίτης, Καλλίλας (75′ Πανουσιάκης), Σπάρος, Σαρδέλης, Βιτουλαδίτης, Αναγνώστου (75′ Τριανταφυλλόπουλος), Τσαπουρνής, Γιακουμάκης (40′ Δαβιλάς), Μίσκα, Παπανικολάου (63′ Μανωλίκας), Φαμπιάνο (40′ Σταματίου).

ΦΩΣΤΗΡΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ: Καυκιάς, Τριανταφυλλάκης, Ασωνίτης Ν., Ασωνίτης Β., Καλαντζής (65′ Μπιρμπιλής), Λιάπας (83′ Μίζιος), Κουντουριώτης Γ. (83′ Λεπτάκης), Κουντουριώτης Α. (65′ Κυριακόπουλος), Νικολαϊδης, Παπίγκου, Σταματόπουλος (52′ Φατσέας).